Minuteman PRO2000RT2U PRO-RT Series Line Interactive UPS System
★★★★★ 4.5 119 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by theologieducorps.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
PRO-RT2U SERIES: LINE-INTERACTIVE RACK/TOWER/OPTIONAL WALLMOUNT UPS, LCD DISPLAY
  • Country Of Origin: China
  • Model Number: PRO2000RT2U
  • Item Package Dimension: 20.0" L x 19.0" W x 3.0" H
  • Item Package Weight: 1.0 lb
UPC 784755154965
Brand Minuteman
Color Black
Voltage 1980 Volts
Wattage 1400 watts
Form Factor Rack
Item Weight 62.7 Pounds
Manufacturer MINUTEMAN UPS
Model Number PRO2000RT2U
Maximum Power 1400 Watts
Connector Type IEC 320, USB
Output Current 11.67 Amps
Output Voltage 120 Volts (AC)
Output Wattage 1400 Watts
Item Dimensions 20.1 x 18.9 x 3.4 inches
Mfr Part Number PRO2000RT2U
Power Plug Type Type B - 3 pin (North American & Japanese)
Battery Cell Type Lithium Ion
Number of Outlets 15
Enclosure Material Plastic
Global Trade Identification Number 00784755154965
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
119 ratings | 49 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (99)
4 stars
4% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (12)